Argentyna ciekawostki – mało znane i zaskakujące fakty

Argentyna ciekawostki

Argentyna ciekawostki – dowiedz czego boją się argentyńscy rolnicy, jakie polskie święto obchodzone jest 8 czerwca oraz kto wpadł na pomysł badania odcisków palców. Poznaj zaskakujące ciekawostki o Argentynie.

Ciekawostki o Argentynie

Bogata Argentyna

Jeszcze nie tak dawno, bo nieco ponad 100 lat temu, a dokładniej w 1913 roku kraj ten został sklasyfikowany na 10. pozycji w rankingu najbogatszych państw świata. Aktualnie zajmuje dalekie 54. miejsce.

Wymień prezydentów Argentyny w 2001 roku

Z pewnością niejeden Argentyńczyk mógłby mieć z tym problem. Możemy zawęzić ten okres – prosimy wymienić osoby pełniące funkcję prezydenta kraju od 21 grudnia do 2 stycznia. To raczej nie pomoże – w tym czasie urząd ten piastowało 5 osób. Z pewnością w tym roku argentyńscy politycy nie mięli spokojnych Świąt.

Ile pasów!

Tak szerokiej ulicy jeszcze nie widziałem. Aleja 9 Lipca biegnąca przez samo centrum Buenos Aires składa się z 14 pasów ruchu. Jej nazwa nawiązuje do dnia odzyskania niepodległości.

Krokodyle – bolączka rolników

Krokodyle najlepiej podziwiać w zoo. W Polsce nie ma możliwości, aby żyły na wolności, jednak w Argentynie to zupełnie inna sprawa. Na te drapieżniki szczególnie narzekają rolnicy – każdego roku te niebezpieczne gady zabijają nawet 100 osób.

Niemoralny taniec

Pierwsze skojarzenie z Argentyną? Tango. Ten taniec towarzyski powstał w stolicy kraju – Buenos Aires. Warto zaznaczyć, iż w fazie rozwoju Tango praktykowały jedynie osoby o niższym statusie społecznym, gdyż uważano taniec ten za niemoralny.

“Paradoks argentyński”

To pojęcie powstało na opisanie sytuacji, gdy kraj będący w pełnym rozkwicie bez żadnego znaku doświadcza kryzysu gospodarczego i omal doświadcza bankructwa. Pojęcie to powstało na początku XX wieku, gdy Argentyna mogła się pochwalić jedną z silniejszych gospodarek, gdy nagle zmieniło się to o 180 stopni.

Argentyna ciekawostki – słowo o sławach

Diego Maradona – tę postać zna każdy fan piłki nożnej. W momencie zawieszenia butów na kołku przez tego piłkarza, jego fani postanowili złożyć mu hołd zakładając Kościół Maradony (parodia religii). Wydarzenie miało miejsce w październiku 1998 roku. Obecnie Iglesia Maradoniana liczy około 40 tysięcy wyznawców.
Szczególnym dniem w kalendarzu tego Kościoła są urodziny piłkarza. Tego dnia wszyscy wybierają się do kawiarni, czy pizzerii celem celebracji. Powstają wówczas liczne ołtarze z fotografiami Maradony, koszulkami z jego numerem, czy proporczykami.
Zostanie wyznawcą tej religii nie należy do najłatwiejszych, albowiem każdy ochotnik musi w lepszych bądź gorszym stopniu odwzorować bramkę zdobytą w pamiętnym meczu z Anglikami w 1986 roku (“ręka Boga”).

Dzień Polskiego Osadnika

Ten dzień przypada na 8 czerwca i w Argentynie traktowane jest jako święto narodowe. Obchodzone jest od 1995 roku. Jego celem jest upamiętnienie pojawienia się pierwszych Polaków w tym kraju w czerwcu 1897 roku.

CSI Kryminalne Zagadki w Argentynie

Zastanawiałeś się kiedyś kto wpadł na pomysł badania odcisków palców? Spokojnie, zaraz się dowiesz. Teraz przenieśmy się na chwilę w czasie do dnia 19 czerwca 1892 roku. Tego dnia w niewielkiej mieścinie o nazwie Necochea w mieszkaniu Pani Franciski Rojas zostało zgłoszone morderstwo – dwojga dzieci i kobiety z podciętym gardłem. Właścicielka mieszkania oraz matka dzieci jako podejrzanego wskazała policji swojego sąsiada Pedro. Ów mężczyzna miał być nieszczęśliwie zakochany w tej kobiecie.
Po pewnym czasie prowadzone dochodzenie stanęło w martwym punkcie. Byli jedynie podejrzani, którym nie można było udowodnić winy. Nastąpiła zmiana prowadzącego spraw, teraz u sterów stał Juan Vucetich. Śledczy Vucetich od paru miesięcy interesował się prowadzeniem badań odcisków palców. Postanowił porównać odcisk palca podejrzanych z zakrwawionym odciskiem pozostawionym na drzwiach. Winna osoba została znaleziona. To Franciska Rojas, matka dzieci. Dokonała tego dzieciobójstwa, ponieważ jej partner nie mógł znieść ich towarzystwa.

Jaki jest najwyższy szczyt Argentyny?

Leżący w Andach Południowych szczyt Aconcagua to nie tylko najwyższy punkt tego kraju, ale także obu Ameryk. Jego wysokość wynosi 6960,8 m n.p.m. Pierwsze udane wejście miało miejsce 14 stycznia 1897 roku. Dokonał tego Matthias Zurbriggen.

Jakie są barwy narodowe Argentyny?

Powstanie flagi tego kraju datowane jest na 1812 rok. Jest ona w kształcie prostokąta i składa się z trzech równych poziomych pasów w kolorach: dwóch jasnoniebieskich, które zostały przedzielone pasem białym. 6 lat później w jej centralnej części dodano żółte słońce. W latach 1836 – 1884 postanowiono zmienić jego kolor na czerwone, a w rogach umieszczono czapki frygijskie. Autorem flagi jest Manuel Belgrano.
Flaga ze słońcem uważana jest za oficjalną ceremonialną, zaś flaga bez niego za tzw. flagę ozdobną. Ta druga zawsze musi być zawieszona pod oficjalną.

Jaka nazywa się najdłuższa rzeka kraju?

Parana – przepływa ona przez terytorium trzech państw – Brazylii, Paragwaju oraz właśnie Argentyny. Jej długość wynosi 4700 kilometrów.

Ile wynosi populacja Argentyny?

Zgodnie z najnowszymi danymi (2018) kraj ten zamieszkiwany jest przez około 44 miliony osób.

Ilu Polaków mieszka w tym kraju?

Nie da się dokładnie oszacować dokładniej ilości mieszkańców polskiego pochodzenia. Zakresowo podaje się od 120 do 450 tysięcy osób.

Kiedy Argentyna uzyskała niepodległość?

9 lipca 1816 – tego dnia Argentyna uniezależniła się od Hiszpanii.

Ocena czytelników
[Total: 8 Average: 4.5]