Ciekawostki o Białorusi

Białoruś ciekawostki – dowiedz się z czego słynie ten kraj, dlaczego będąc tam lepiej nie klaskać, w jakim mieście jajka sprzedawane są na receptę. Poznaj także jego symbole.

1. To jedyny kraj Starego Kontynentu, gdzie wykonuje się wyrok kary śmierci.

2. Czasy przechowywania swoich oszczędności w skarpecie już dawno minęły. Na Białorusi funkcjonuje łącznie 31 banków, z czego tylko jeden należy do prywatnego właściciela, reszta z nich jest pod nadzorem państwa.

3. Nikt z nas nie lubi biurokracji, jednak dotyczy ona każdego kraju – w mniejszym bądź większy stopniu. Białorusini mogą ją jednak obejść realizując specjalną opłatę mającą skrócić czas załatwiania wszelkich formalności.

4. Jajka na receptę? Brzmi to dość nierealnie, ale w miejscowości Lelczyce jest to normalne. Do zakupu jajek wymagana jest specjalna recepta, którą można zrealizować w aptece. Całe zamieszanie związane jest z niewystarczającą ilością kur znoszących jaja. W kolejce do zakupu uprzywilejowane są rodziny z dziećmi. Niestety nie wiemy na jakiej zasadzie wypisywane są “recepty” na zakup.

5. W Polsce często można usłyszeć głosy negatywne względem zmian czasu. Białorusini nie mają tego problemu, ponieważ w ogóle nie dokonują zmiany czasu. W Europie nie robią tego jeszcze na Islandii oraz w Rosji).

6. Prezydent Aleksandr Łukaszenko wiedział jak skutecznie poradzić sobie z bezrobociem. Po prostu od 1 stycznia 2015 roku zgodnie z prawem posiadanie statusu bezrobotnego traktowane jest jako… przestępstwo. Głowa państwa pozytywnie odnosi się do pomysłu przywrócenia funkcjonowania starego już terminu “pasożytnictwa społecznego”. Głosi także chęć przywrócenia kar dla osób, które specjalnie rezygnują z podjęcia pracy. Dane statystyczne z tego kraju pokazują, iż stopa bezrobocia wynosi około 1 procenta.

7. Białoruś to chyba jedyny kraj na całym świecie, w którym zakazano klaskania. Ustawa zakazująca klaskania została uchwalona przez prezydenta. To dość nietypowe prawo wprowadzono, ponieważ grupa niezadowolonych z głowy państwa ukazywała swoje niezadowolenie właśnie poprzez oklaskiwanie.

8. Bocian – ptak posiadający specjalny status na Białorusi, a także przez wiele osób uważany za symbol kraju. Jedna z legend mówi o bocianie, który wcześniej był człowiekiem. Otrzymał on od Boga worek z wężami oraz zadanie wyrzucenia go do dołu. Ciekawski z natury człowiek zamiast wykonać misję, postanowił otworzyć tajemniczą zawartość worka, z którego uciekły węże. Bóg widząc nieposłuszeństwo człowieka postanowił zamienić go w bociana i nakazał złapać węże znajdujące się na terenie całego kraju. Wielu Białorusinów jest przekonanych, iż ptaki te zakładają gniazda jedynie na dachach dobrych ludzi, a także jest zwiastunem nadchodzącego szczęścia na mieszkańców tego gospodarstwa.

9. Białorusini i Poznaniacy mają ze sobą coś wspólnego, są nimi… pyry. Dania obiadowe najczęściej podawane są właśnie w towarzystwie ziemniaka. Kreatywni kucharze potrafią przyrządzić blisko dwa tysiące dań wykorzystując samego ziemniaka. To właśnie kolejny nieoficjalny symbol kraju, w samej stolicy postanowiono wznieść nawet pomnik kartofla.

10. W każdym większym mieście można przespacerować się ulicą Lenina, a także natknąć się na jego pomnik.

11. Białorusin żyją długo! Grodzieńszczyzna – to właśnie ten region jest domem dla 150 stulatków.

12. W 2008 roku w ciągu jednego dnia posadzono prawie 10 milionów drzew. Było to wynikiem akcji “Dzień lasu”, w której każdy z mieszkańców tego kraju miał pozostawić po sobie ślad sadząc przynajmniej jedno drzewo.

13. Szacuje się, że kraj ten zamieszkiwany jest przez prawie 700 tysięcy polskich obywateli.

14. Zawierane związki małżeńskie w tym kraju nie należą do najszczęśliwszych. Zgodnie z danymi statystycznymi Białoruś lokuje się na drugim miejscu pod względem współczynnika rozwodów.

15. Białoruś taka zielona! 40% terytorium to lasy.

16. Dzieci w szkole oceniane są w dziesięciostopniowej skali.

17. Krambambula – nazwa narodowego alkoholu. Do jego wytworzenia wykorzystuje się zioła w postaci cynamonu, pieprzu, kminku, anyżu czy jałowca.

18. 6 lat – w tym wieku dzieci rozpoczynają swoją przygodę z edukacją.

Ocena czytelników
[Total: 3 Average: 4.7]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *