Islandia ciekawostki – czego o niej nie wiedziałeś?

Poznaj ciekawostki o Islandii – dowiedz się z czego słynie, co przywiodło tutaj amerykańskich kosmonautów z misji Apollo oraz produkcją jakiego egzotycznego owocu zajmują Islandczycy.

Ciekawostki o Islandii

1. O tym, że Islandia jest piękna nie trzeba nikogo przekonywać. Niektóre krajobrazy wyglądają jak nie z tego świata. Nie bez powodu tereny te przywiodły amerykańskich astronautów z programu Apollo, którzy ćwiczyli tam przed wyprawą na Księżyc. Powierzchnia Islandii najbardziej odzwierciedla warunki panujące na Srebrnym Globie.

2. Praktycznie nikt nie lubi komarów, są one zmorą letnich wieczorów. Jednak w tym kraju ich nie spotkasz! Islandia i Wyspy Owcze są wolne od tych owadów.

3. Zdarzało Ci się być na poczcie i zapomnieć adresu, na który musisz nadać list? W Islandii to nie problem, nie trzeba znać konkretnego adresu. Wystarczą zdolności manualne i długopis, którym narysujesz mapę i zaznaczysz cel paczki.

4. Oczywiście zdrowe odżywianie jest ważne, ale każdy przynajmniej raz w tygodniu zasługuje na tzw. cheat day. Niestety Islandczycy nie spędzą tego dnia w amerykańskiej sieci McDonald’s. Pierwszy oddział tej marki został otwarty w tym kraju w 1993 roku. W tym dniu wszyscy myśleli o ekspansji i kolejnych restauracjach. Aż do 2008 roku, kiedy to nastąpił kryzys finansowy. Kiepskie warunki gospodarcze zmusiły Amerykanów do wycofania się z rynku. Ostatni hamburger został podany w październiku 2009 roku. Co ciekawe, nie został on zjedzony, a stanowi atrakcję turystyczną. Został zakupiony przez właściciela Bus Hotelu, który postanowił go umieścić w gablocie swojego obiektu.

5. Islandzkie prawo jasno mówi – Rodzice! Nie straszcie swoich pociech fikcyjnymi postaciami! To zakazane.

6. Klubów ze striptizem tu nie doświadczysz, ich działalność została prawnie zakazana.

7. Jak mogą czuć się ludzie mieszkający w miejscu, gdzie przez większą część dnia panują ciemności? Przygnębieni. I tutaj nie potrzeba naukowych badań. Islandczycy należą do jednej z najbardziej przygnębionej nacji na świecie. Potwierdza to najwyższy wskaźnik przyjmowania leków przeciwdepresyjnych.

8. Zastanawiałeś się kiedyś kiedy i gdzie został założony najstarszy parlament na świecie działający do dziś? Oczywiście na Islandii w 930 roku.

9. Kraj ten jest dość bezbronny – stała armia tu nie istnieje.

10. 10 procent populacji – tyle osób wybrało się wspierać drużynę narodową do Francji w 2016 roku. Jak pamiętamy islandzka reprezentacja zrobiła furorę na Mistrzostwach Europy.

11. Myśląc Islandia, mówimy chłoooodno! I jest to prawda, zimy bywają tutaj bardzo mroźne, a latem upały nie występują. A gdyby ktoś dodał, że uprawia się tutaj banany? Brzmi nieprawdopodobnie? A to jednak prawda! Mimo surowych warunków pogodowych w 1941 roku gospodarka kraju zmusiła do znalezienia jakiegoś rozwiązania. Postanowiono stworzyć szklarnie ogrzewane ciepłem z wulkanów – za pomocą transportowania podgrzanej wody.
Jeszcze na etapie planowania nie zakładano wprowadzanie islandzkich bananów do sprzedaży. Jednak jak to czasem bywa z planami – lubią się zmieniać. Pierwsze banany wyprodukowane na Islandii wprowadzono na rynek w 1945 roku. Smakiem jednak nie dorównywały choćby tym sprowadzanych z Hiszpanii. Islandzki bananowiec nie dał się jednak oszukać na sztuczne ciepło i ze względu na brak odpowiedniego nasłonecznienia rósł znacznie wolnej niż w tropikalnych krajach.
Aktualnie nie zakupimy go już w sklepach, rośnie on jedynie w celach naukowych na Uniwersytecie Rolniczym w Reykjaviku.

12. W tym kraju lasy zajmują jedynie jeden procent powierzchni.

13. Praktycznie w każdym sklepie z łatwością zakupimy polski wafelek Prince Polo. Islandczycy go uwielbiają!

14. Bezpieczeństwo przede wszystkim – Islandia to jedno z najbezpieczniejszych państw świata. W więzieniach przebywa zaledwie 200 osób.

15. Płonące wino bądź oficjalnie Brennivin, tak nazywa się narodowy alkohol.

Potocznie Islandczycy nazywają go także “Czarną Śmiercią”. To nic innego jak wódka o zielonej barwie.

Jaki jest najwyższy szczyt Islandii?

Góra o dość trudnej nazwie – Hvannadalshnúkur. Znajdujący się w południowo-wschodniej części kraju szczyt jest pochodzenia wulkanicznego. Zgodnie z pomiarami jego wysokość wynosi 2109,6 metrów n.p.m. Pierwszym zdobywcą tego szczytu był Norweg Hans Frisak.

Jak wygląda flaga Islandii?

Islandzka flaga to niebieski prostokąt z nałożonymi dwoma krzyżami w kolorach białym oraz czerwonym. To właśnie niebieska i biała barwa uważana jest za tradycyjną w tym kraju. Jej pomysłodawca Matthias Thordarson wyjaśnił, iż niebieski symbolizuje islandzkie góry, zaś biel odnosi się do pokrywającego je śniegu. Kolor czerwony to symbol ognia buchającego z licznych wulkanów.

Jaka nazywa się najdłuższa rzeka kraju?

Þjórsá – przepływa ona przez 230 kilometrów.

Ile wynosi populacja Islandii?

Zgodnie z najnowszymi danymi (2018) kraj ten zamieszkiwany jest przez 337 tysięcy osób. Co ciekawe, gęstość zaludnienia wynosi zaledwie trzy osoby na kilometr kwadratowy.

Ilu Polaków mieszka na Islandii?

Szacuje się, że Polonia w tym kraju liczy 9000 osób.

Kiedy Islandia uzyskała niepodległość?

17 czerwca 1944 roku.

Jeśli spodobał Ci się tekst Islandia ciekawostki bądź znasz jakieś ciekawe fakty o tym kraju, podziel się nimi w komentarzu!

Ocena czytelników
[Total: 1 Average: 5]