Księżyc ciekawostki – poznaj jego kosmiczne tajemnice

Ciekawostki o Księżycu

Księżyc ciekawostki – praktycznie spoglądamy na niego codziennie, chyba że zostaje zasłonięty przez chmury. Poznaj jakie skrywa tajemnice i poznaj nieznane dotąd ciekawostki o Księżycu, które z pewnością Ciebie zaskoczą.

Całkiem daleko i jeszcze dalej

Naszą planetę z Księżycem dzieli 384 400 kilometrów. Co więcej, dystans ten z dnia na dzień się powiększa. Każdego roku Srebrny Glob oddala się od Ziemi o 3,8 cm, co wiąże się z wydłużeniem ziemskiej doby o dwie tysięczne sekundy… na sto lat. Ciekawostką może być fakt, iż ludzkie paznokcie rosną z taką samą prędkością.

To było dawno temu

Ostatni człowiek dumnie kroczył po Księżycu 46 lat temu. Ostatnia misja mająca na celu doprowadzenie do lądowania na tej ziemskiej satelicie miała miejsce w 1972 roku. Astronauci z programu Apollo 17 spędzili na nim rekordowe 22 godziny.

Naukowcy dowiedli, że…

… lepiej śpimy, gdy księżyc jest w nowiu. Nasz sen jest gorszy podczas pełni.

Musimy zaznaczyć swoją obecność

Swoją obecność w obcym, niezbadanym wcześniej miejscu najłatwiej zaznaczyć wbijając flagę. Tak robią alpiniści po zdobyciu trudnego do zdobycia szczytu. I tak też zrobili astronauci przed odlotem z Księżyca. Łącznie wbito w jego powierzchnię sześć flag, jednak do dziś stoi pięć z nich. Podczas odlotu statku z misji Apollo 11 flaga się przewróciła.

Niesamowicie szybkie odchudzanie

Ciało człowieka przebywającego na Srebrnym Globie waży jedynie 16,5% ziemskiej wagi. Szybszy proces na utratę wagi nie jest mi znany.

Pierwszy człowiek, który…

Neil Armstrong zapisał się w historii, jako pierwszy człowiek kroczący po Księżycu. O czym nieczęsto się wspomina, Buzz Aldrin był pierwszą osobą, która oddała tam mocz.

Bliżej nieokreślone dźwięki

Astronauci misji Apollo 10 twierdzili, że podczas okrążania ciemnej strony Księżyca usłyszeli niewyjaśnioną “kosmiczną muzykę”. Do dziś nie wyjaśniono, co to mogło być.

Na Księżycu to musi być nuda, tylko ładne widoczki i spacery

Nieprawda! Al Shepard z programu Apollo 14 urozmaicił swoją podróż. Mężczyzna postanowił zagrać w golfa. Do rozgrywki był przygotowany. Przed wylotem spakował kij golfowy i dwie piłeczki.

Ależ to musiała być technologia!

W porównaniu do współczesnych możliwości wcale nie taka rozwinięta. Aktualnie przenośna pamięć USB dysponuje większą mocą niż systemy komputerowe, które wyniosły człowieka w kosmos.

Księżyc ciekawostki – słowo o przygotowaniach

Kosmonauci z programu Apollo do swojej księżycowej wyprawy przygotowania odbywali na Islandii. To właśnie ukształtowanie tego kraju najbardziej przypomina warunki panujące na Srebrnym Globie.

Pierwszy posiłek

Neil Armstrong i Buzz Aldrin zrobili wiele pierwszych rzeczy na Księżycu. Pierwszym posiłkiem jaki zdecydowali się spożyć były hot-dogi.

Pieniądze wywalone w błoto

Gdy rząd Stanów Zjednoczonych ogłosił społeczeństwu swoje plan podboju kosmosu, nie wszyscy przyjęli go z entuzjazmem. Wiele osób uważało, że to jedynie marnowanie pieniędzy i nie popierała pomysłu kosmicznej podróży.

A gdyby tak zniszczyć Księżyc?

Stany Zjednoczone poważnie rozważały taką opcję. Pomysł zrodził się w trakcie Zimnej Wojny, kiedy to ZSRR i Stany Zjednoczone chciały pokazać swój potencjał militarny. Jedną z rozważanych opcji było zrzucenie bomby atomowej na Księżyc.

A tak właściwie ile jest tych księżyców?

Całkiem sporo, nasza planeta posiada jeden. Więcej posiadają: Mars 2, Neptun 14, Uran 27, Saturn 62, Jowisz 67.

Ile osób miało okazję być na księżycu?

12. Co ciekawe 11 z nich w przeszłości było harcerzami.

Parę niedowiarków nadal jest

W 2013 roku przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych badanie, w którym wyszło, że 7 procent osób mieszkających w tym kraju nadal nie wierzy w lądowanie na Księżycu.

Transmisja na żywo

Cała wyprawa Apollo 11 była transmitowana przez wiele światowych telewizji, jednak jedyną stacją prowadzącą przekaz na żywo na terenie bloku wschodniego była TVP.

Tak właściwie, jak powstał Księżyc?

Tego do końca nie wiadomo. Niektórzy mądrzy ludzie uważają, że doszło do tego w końcowej fazie kształtowania się Układu Słonecznego. Wszystko związane jest ze zderzeniem ogromnej protoplanety z Ziemią, co doprowadziło do utraty płaszcza przez naszą planetę. Ów płaszcz znalazł się na orbicie, co doprowadziło do ukształtowania satelity.

A gdy pełnia…

… Norwegowie nie mogą spożywać surowego boczku, jest to prawnie zakazane.

Ile to wszystko kosztowało?

Wysłanie człowieka na Księżyc kosztowało Amerykanów 100 miliardów dolarów. Taką samą kwotę wydały Stany Zjednoczone na poszukiwania Osamy Bin Ladena.

Ile trwa dzień na Księżycu?

Już pędzę z odpowiedzią – 29,5 dnia ziemskiego.

Ocena czytelników
[Total: 2 Average: 4]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *