Łotwa ciekawostki – z czego słynie?

Łotwa ciekawostki

Łotwa ciekawostki – dowiedz się z czego słynie, co takiego znajduje się w Kuldidze, czym jest Czarny Balsam oraz co takiego zawdzięczamy Jacobowi Davisowi. Te fakty wprawią Cie w osłupienie.

Ciekawostki o Łotwie

Leśny kraj

Blisko połowę terytorium Łotwy pokrywają lasy – to jeden z najlepszych wyników wśród państw znajdujących się w Europie. Dodatkowo przez ten kraj przepływa ponad dwanaście tysięcy rzek.

Miejsca warte uwagi

Na Łotwę nie mamy daleko i nie trzeba podróżować tam samolotem. Z łatwością można znaleźć liczne połączenia autobusowe przyjazne cenowo. Przebywając tam na wakacjach warto pomyśleć o odwiedzeniu niewielkiej miejscowości Kuldidze. To właśnie tam znajduje się najszerszy wodospad w Europie rozciągający się na długość 249 metrów. Ventas Rumbas nie należy do wysokich – 2,2 m. W ciepłe dni warto rozważyć kąpiel pod wodospadem – należy być jednak niezwykle ostrożnym, w pobliżu nie ma żadnego ratownika.

Wspominając o nietypowych miejscach wartych uwagi, warto wziąć pod uwagę wioskę zamieszkałą przez około tysiąc osób. Co takiego niesamowitego znajduje się w Kolce? Cmentarz starych łodzi rybackich.

A ulubioną dyscypliną Łotyszy jest…

… hokej. Gdy swoje spotkanie rozgrywa łotewska reprezentacja przed telewizorem dopinguje ją prawie każdy. W przypadku spotkań rangi międzynarodowej rozgrywanych na terenie Łotwy narodziła się pewna tradycja. Jeśli drużyna przeciwna przegra z gospodarzami, następnego dnia pod ambasadą danego kraju składane są kwiaty.

Drugim ulubionym sportem wśród Łotyszy jest koszykówka.

Niepełnoletni mają zakaz!

Napoje energetyzujące podobnie jak piwo przeznaczone są dla osób dorosłych. W 2016 roku wprowadzono przepis zakazujący sprzedaży energetyków osobom niepełnoletnim.

Warto pamiętać!

Będąc w łotewskim pubie warto wziąć pod uwagę pomysł skosztowania Czarnego Balsamu, czyli narodowego likieru. Zawartość alkoholu wynosi 45%, zaś sam trunek jest produkowany na bazie ziół.

Nosisz je praktycznie codziennie, ale nie wiesz dzięki komu.

Czy znasz Jacoba Davisa? A powinieneś! Masz z nim do czynienia codziennie! Jacob urodził się w Rydze i zajmował się krawiectwem. Gdy skończył 23 lata opuścił swój kraj i spróbował spełnić swój amerkański sen. W 1870 roku złożono u niego zamówienie na uszycie spodni drwalskich. W głównym założeniu miały one być wytrzymałe i kosztować nie więcej, jak trzy dolary. Mężczyzna postanowił wzmocnić spodnie w miejscach najbardziej narażonych na zniszczenie. Kobieta składająca zamówienie była zadowolona z wykonanych spodni i już wkrótce Davis otrzymał kolejne zamówienie. Tym razem nie na kilka par, a na dwieście sztuk. Jacob Davis jest autorem współczesnego kroju jeansów. Nie wiem jednak czy tych slim fit także.

Jaki jest najwyższy szczyt Łotwy?

Najwyższy szczyt tego kraju mieści się na Pojezierzu Liwońskim. Gaiziņkalns wznosi się na wysokość 312 metrów n.p.m.

Jak wygląda flaga Łotwy?

Flaga tego kraju w kształcie prostokątu składa się z trzech poziomych pasów. Górny i dolny pas o czerwonej barwie zostały przedzielony mniejszym białym pasem. Kolor czerwony odnosi się do przelanej krwi, zaś biel ma przedstawiać główne wartości Łotwy: prawo, wolność i prawdę.

Jaka nazywa się najdłuższa rzeka kraju?

Gauja – przepływa ona przez 452 kilometry.

Ilu wynosi populacja Łotwy?

Zgodnie z najnowszymi danymi (2018) populacja Łotwy liczy blisko dwa miliony osób.

Ile Polaków mieszka w tym kraju?

Ilość Polaków mieszkająca w tym kraju z roku na rok maleje. Aktualnie mieszka tam około 40 tysięcy osób polskiego pochodzenia.

Kiedy Łotwa uzyskała niepodległość?

21 sierpnia 1991 roku – tego dnia Łotysze świętowali niepodległość od ZSRR.

 

Ocena czytelników
[Total: 3 Average: 2.7]