Rumunia ciekawostki – najważniejsze informacje

Ciekawostki o Rumunii

Rumunia ciekawostki – dowiedz się dlaczego warto czytać książki w Kluż-Napoce, gdzie znajduje się najbardziej zakręcona droga na świecie oraz z jakiego powodu Myszka Miki była tutaj niemile widziana.

Ciekawostki o Rumunii

Warto czytać książki

O tym że warto czytać książki nie trzeba nikogo przekonywać. Pomaga to rozwijać naszą wyobraźnię i nie tylko. O pozytywnych skutkach czytania jest także mieszkaniec miasta Kluż-Napoka. Victor Miron przedstawił w ratuszu miejskim propozycję, aby osoby czytające książkę w komunikacji publicznej podróżowali nią za darmo. Pomysł ten został wzięty pod uwagę przez władze i był szeroko komentowany w internecie. W końcu zdecydowano się zmienić słowa w czyny i wcielono pomysł w życie. Każda osoba czytająca w komunikacji miejskiej mogła podróżować za darmo w okresie 4 – 7 lipca 2015 roku.

Święto zmarłych w inny sposób

W Polsce o zmarłych pamiętamy głównie pierwszego listopada. W Rumunii ten dzień jest obchodzony nieco inaczej, a sama data dla każdego może być inna. Rumuni o zmarłych pamiętają w dzień, który sami uznają za stosowny. Zazwyczaj wybierają datę pochówku bądź inny ważny dzień związany z bliskim zmarłym. Tego dnia najbliżsi wybierają się na mszę świętą, gdzie ksiądz święci przyniesione przez nich jedzenie. Po nabożeństwie odwiedzają grób bliskiego i wspólnie spożywają przyniesiony posiłek.

Święto Martisor

To nic innego jak Święto Wiosny celebrowane 1 marca. Tego dnia w Rumunii panuje wyjątkowa atmosfera. Wszyscy składają sobie życzenia, uśmiechają się do siebie, są po prostu życzliwi. Niekiedy wręczają także drobne upominki – głównie mężczyźni kobietom. Znakiem rozpoznawczym tego dnia jest biało-czerwona kokardka.

Mniejszego banknotu świat nie widział

Zgodnie z Księgą Rekordów Guinnessa Ministerstwo Finansów tego kraju w 1917 roku wydało najmniejszy banknot świata. Jego wymiary to 3,8 x 2,75 cm. Wartość była odpowiednia co do wielkości – 10 bani (około 10 groszy).

Ale kręto!

Na tej trasie o zawrót głowy bardzo łatwo. Licząca około 151 kilometrów Droga Transfogarska łączy Sybin leżący w Siedmiogrodzie z Pitești na Wołoszczyźnie. Uważana jest za jedną z najbardziej krętych dróg świata. Jej budowa zajęła cztery lata. Zdarza się okresowe zamykanie trasy z uwagi na złe warunku pogodowe – zazwyczaj w miesiącach październik – maj.

Wódka w kartoniku

Niech nie zdziwi Cie widok wódki sprzedawanej w kartonikach. Na pierwszy rzut oka Scandic Pop Vodka przypomina soczek dla dzieci. Co więcej, posiada także słomkę do picia. Jednak zdecydowanie nie jest to produkt dla dzieci, jej moce to 37,5%.

Cmentarz na wesoło

Na cmentarzach zazwyczaj panuje poważna atmosfera skłaniająca do refleksji. Jednak nie w leżącej nad Cisą Sapancie. Ta niewielka wioska słynie z jednej wielkiej atrakcji, jest nią Wesoły Cmentarz. Nie znajdziemy tam kamiennych nagrobków, czy odcieni szarości. Praktycznie wszystkie zostały wykonane z drewna w radosnych kolorach. Dodatkowo są one urozmaicane wyrzeźbioną scenką z życia bądź śmiesznym tekstem. Tradycja została zapoczątkowana przez Stana Ioana Pătrașa. Ów mężczyzna wzniósł pierwszy taki pomnik w 1935 roku. Pomysł ten spodobał się jego sąsiadom i tak do dziś mieści się tutaj ponad 800 wesołych nagrobków.

Myszce Miki mówimy nie!

Myszka Miki to groźna postać. Przynajmniej z takiego założenia wychodził rumuński rząd, który w 1935 roku wydał rozporządzenie zakazującą pokazywania filmów z ów myszką. Politycy byli przekonani, że ten animowany bohater może niepotrzebnie wystraszyć dzieci.

Jaki jest najwyższy szczyt Rumunii?

Wznoszący się na wysokość 2544 m n.p.m. Moldoveanu. To nie tylko najwyższy szczyt tego kraju, ale także Karpat Południowych. Wejście na górę nie należy do najtrudniejszych, jednak finalny atak w dość trudnych warunkach atmosferycznych może okazać się ryzykowny.

Jak wygląda flaga Rumunii?

Rumuńska flaga w kształcie prostokąta została podzielona na trzy pionowe pasy w kolorach (od lewej): niebieski, żółty, czerwony. Dwa pierwsze to barwy Hospodarstwa Mołdawii, zaś czerwony i żółty Hospodarstwa Wołoszczyzny. Identyczne barwy narodowe posiada Czad.
Co ciekawe 27 maja 2013 roku Rumuni wpisali się do Księgi Rekordów Guinnessa z największą flagą na świecie. Zajmowała ona powierzchnię około dziesięciu boisk do piłki nożnej i łącznie ważyła 5 ton.

Jaka nazywa się najdłuższa rzeka kraju?

Dunaj przepływający przez 1075 kilometrów.

Ile wynosi populacja Rumunii?

Zgodnie z najnowszymi danymi (2018) Rumunię zamieszkuje niecałe 20 milionów osób.

Ilu Polaków mieszka w tym kraju?

Szacuje się, że Polonia w tym kraju liczy około 8000 tysięcy osób.

Kiedy Rumunia uzyskała niepodległość?

9 maja 1877 roku – tego dnia uniezależniła się od Imperium Osmańskiego.

Jeśli spodobał Ci się tekst Rumunia ciekawostki, bądź znasz jakieś ciekawe fakty o tym kraju, podziel się nimi w komentarzu!

Ocena czytelników
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *