Salto del Angel – największy wodospad świata

Wodospad Salto del Angel leży na równinie Guyana i jest to tylko jeden z pięciu niesamowitych regionów Wenezueli wartych do odwiedzenia. Woda spływa swobodnie z wysokości 979 metrów z rzeki o nazwie Churuma. Unosi się ona na szczycie krawędzi o nazwie Auyantepuy – największa góra stołowa w Wenezueli.

Wspomniana wcześniej wysokość wodospadu sprawia, że jest on największym wodospadem na świecie, ponad 15 razy większy od znacznie popularniejszego wodogrzmotu Niagara. Na dodatek, to dzieło natury przewyższa największe dzieło człowieka, jakie udało mu się do tej pory zbudować, czyli wznoszący się na prawie 900 metrów dubajski wieżowiec Burdż Chalifa.

Na wodospad Salto del Angel natrafił Amerykanin Jimmy Angel – od jego nazwiska nazwano właśnie wodospad. Jimmy był pilotem i w momencie, gdy przelatywał niedaleko wodospadu, dostrzegł go z wysokości. Jimmy poszukiwał wówczas złoto, jednak jak się później okazało, znalazł coś bardziej cennego, coś dzięki czemu historia zapamięta go do końca życia. Pięć lat po dostrzeżeniu wodospadu z góry, Jimmy postanowił powrócić w to miejsce wraz z żoną oraz innymi towarzyszami. Bez zbędnych ceregieli Amerykanin wylądował na samym szczycie Salto del Angel. O ile samo lądowanie samolotu było szczęśliwe, o tyle ponowny start okazał się być niemożliwy – jego koła ugrzęzły w błocie. Jimmy i spółka musieli wracać 11 dni przez dżunglę.

Samodzielne dotarcie w to miejsce jest dosyć trudne, być może dlatego nie jest aż tak popularne jak wodospad Niagara. Nie znaczy to, że trud nie jest wart widoku, który zastaniemy na miejscu, wręcz przeciwnie. Warto będąc w Wenezueli poświęcić dzień, aby się tam dostać. Najłatwiejszym sposobem dotarcie będzie wynajęcie samolotu. Drugą opcją jest wyprawa łodzią, a następnie spacer.

W Polsce najwyższym wodospadem jest Wodospad Siklawa o wysokości około 70 metrów. Jest o wiele niższy, jednak to nie znaczy, że nie urzeka swoim pięknem.

Ocena czytelników
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *