Ukraina ciekawostki – najważniejsze informacje

Ciekawostki o Ukrainie

Ukraina ciekawostki – dowiedz się dlaczego Steven Seagal uważany jest za zagrożenie dla kraju, gdzie znajduje się geograficzny środek Europy oraz kto wynalazł lampę naftową.

Ciekawostki o Ukrainie

Najniżej położone metro na świecie

Metrem jeździć lubimy, bo w korkach stać nie musimy. Kijowski system metra składa się z trzech linii, zaś jedna ze stacji jest najniżej położona na świecie. Przystanek “Arsenał” znajduje się 105 metrów pod powierzchnią. Nieoficjalnie mówi się, iż w jej pobliżu znajdują się tajne kryjówki dla najważniejszych osób w państwie.

Czarnobyl.

26 kwietnia 1986 roku – ten dzień Ukraina zapamięta na zawsze. O wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu mówiło się na całym świecie. W wyniku tej katastrofy śmierć poniosło 62 osoby, a 350 tysięcy osób należało przesiedlić z miasta. Radioaktywna chmura rozprzestrzeniła się na terenie Starego Kontynentu. Obecnie Czarnobyl jest zamknięty, choć niektóre fragmenty miasta zostały udostępniane do zwiedzania. Mieszkanie tam jest całkowicie zakazane.

Steven Seagal – niebezpieczny człowiek

To żaden żart, amerykański aktor raczej nie odwiedzi Ukrainy w najbliższym czasie. Władze tego kraju w maju 2017 roku uznały Seagala za zagrożenie i zakazały mu wjazdu na ich terytorium. Najprawdopodobniej wszystko związane jest z faktem, iż aktor nie ukrywa swojej sympatii do obecnego prezydenta Rosji.

Geograficzny środek Europy

Zastanawiałeś się kiedykolwiek gdzie się znajduje? W niewielkiej miejscowości o nazwie Rachów. Z jego lokalizacją nie ma problemu z uwagi na rzucający się w oczy obelisk.

Sport to zdrowie

Piłka nożna to jeden z najpopularniejszych sportów świata, również i na Ukrainie jest to najczęściej uprawiana dyscyplina. Jednym z najbardziej utytułowanych ukraińskich piłkarzy jest Andrij Szewczenko. Szewczenko jako pierwszy Ukrainiec wzniósł puchar Ligi Mistrzów oraz otrzymał nagrodę Złotej Piłki.

W poszukiwaniu pajęczyny

Zgodnie z wierzeniami, jeśli w Bożonarodzeniowy ranek uda się znaleźć pajęczynę, przyniesie to szczęście na lata.

Walka polityczna w Internecie

VK to najpopularniejszy serwis społecznościowy (odpowiednik Facebooka) działający na terenie Rosji, Kazachstanu i Ukrainy. Jego założycielem był Paweł Durow, który w 2014 roku został zmuszony do jego sprzedaży. Szczęśliwym nabywcą został serwis Mail.Ru, ściśle powiązany z prezydentem Rosji. W 2017 roku prezydent Ukrainy postanowił wydawać dekret blokujący wszystkie strony tego serwisu.

Włącz światło

Obecnie wystarczy wdusić przycisk od kontaktu i następuje jasność. Dawniej nie było tak łatwo. W 1853 roku pracownicy apteki “Pod Złotą Gwiazdą” wynaleźli lampę naftową. Panowie Lukasevich i Zheom pochodzący z Lwowa swój wynalazek pokazali większej publice w Monachium.

Wysoka skala ocen

Uczniowie w ukraińskich szkołach oceniani są w 12-stopniowej skali.

Jaki jest najwyższy szczyt Ukrainy?

Szczyt Howerla leżący w Beskidach Wschodnich. Jego wysokość wynosi 2061 metrów n.p.m. Przed wybuchem II Wojny Światowej biegła w tym miejscu południowa granica Rzeczypospolitej Polskiej.

Jakie są barwy narodowe Ukrainy?

Flaga Ukrainy składa się z dwóch równych poziomych pasów w kolorach niebieski na górze i żółtym na dole. Pierwszy z nich odnosi się do nieba i symbolizuje pokój. Barwa żółta to symbol zboża, jako bogactwa ukraińskiej ziemi.

Jak nazywa się najdłuższa rzeka kraju?

Dniepr – przepływa przez 2285 kilometrów.

Ile wynosi populacja Ukrainy?

Zgodnie z najnowszymi danymi (2018) Ukrainę zamieszkuje nieco ponad 44 miliony osób.

Ile Polaków mieszka na Ukrainie?

Oficjalne dane odnośnie ilości Polaków na Ukrainie są dość rozbieżne. Szacuje się, że może tam mieszkać od 144 100 do 900 000 osób polskiego pochodzenia.

Kiedy Ukraina uzyskała niepodległość?

Kraj ten ogłosił niepodległość 24 sierpnia 1991 roku.

Jeśli spodobał Ci się tekst Ukraina ciekawostki, bądź znasz jakieś ciekawe fakty o tym kraju, podziel się nimi w komentarzu!

Ocena czytelników
[Total: 1 Average: 5]